رنگ شناسی:هر آنچه درباره رنگ های RGB و CMYK باید بدانیم

 سالها است که طراحان، عکاسان، انیماتورها و… از رنگ ها به عنوان یکی از اجزای اصلی کارهای خود استفاده می کنند. بدیهی است شناخت کامل آن ها علاوه بر افزایش بهره وری، می تواند نتایج بهتری در بر داشته باشد.

همانطور که همه ما می دانیم، رنگ ها از تعدادی رنگ اصلی تشکیل شده اند. با ترکیب رنگ های اصلی، سایر رنگ ها تولید می شوند. اما سیستم های رنگی اصلی چه هستند؟
سیستم های مختلف رنگی وجود دارد که در آن ها رنگ های اصلی تعاریف متفاوتی دارند. در ادامه مطلب قصد داریم دو سیستم معروف RGB و CMYK را بررسی کنیم. حتی اگر با این اسامی آشنا هستید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید.
RGB: سیستمی برای نمایشگرها
jpeg
در این سیستم تمامی رنگ ها از سه رنگ اصلی Red، Green و Blue تشکیل شده اند. هر کدام از این رنگ ها می توانند به ۲۵۶ قسمت تقسیم شوند و یک کد بین اعداد ۰ تا ۲۵۵ را به خود اختصاص دهند. بنابراین در این سیستم، ۱۶۷۷۷۲۱۶ عدد رنگ وجود دارد. کدهای زیر نمونه ای از رنگ های این سیستم هستند:
۲۵۵,۰,۱۲۸ // Red:255, Green:0, Blue:128
۰,۲۳۰,۲۴۵ // Red:0, Green:230, Blue:245
۱۰,۵,۲۵۵ // Red:10, Green:5, Blue:255
ماهیت سیستم RGB نور است. تصور کنید در یک کنسرت موسیقی در حالیکه همه چراغ ها خاموش شده اند، نور قرمز روی خواننده می تابد. نتیجه قرمز خواهد شد. طبیعتا اگر نور سبز یا آبی نیز به تنهایی تابیده شود نتیجه یکسان خواهد بود. اما اگر هر سه نور قرمز، سبز و آبی با هم روی یک نقطه قرار گیرند چه نوری به دست می آید؟
 ۲۵۵,۰,۰ // Red
۰,۲۵۵,۰ // Green
۰,۰,۲۵۵ // Blue
۲۵۵,۲۵۵,۲۵۵ // White
۰,۰,۰ // Black
۲
به دلیل ماهیت این سیستم، در نمایشگرها (مانیتور، تلفن، تلویزیون و …) از RGB استفاده می شود.
در وب نیز از همین سیستم استفاده می کنیم. اما اکثر مواقع به جای استفاده از اعداد ۰ تا ۲۵۵ که در مبنای ۱۰ هستند، از معادل آن ها در مبنای ۱۶ (هگز) استفاده می شود. در مبنای ۱۶ ارقام ۰ تا ۹ و a (معادل ۱۰) تا f (معادل ۱۵) وجود دارند.
کدهای هگز RGB از ۶ رقم تشکیل شده اند که به ترتیب از سمت چپ دو رقم اول Red دو رقم وسط Green و دو رقم آخر Blue هستند. بنابراین معادل کدهایی که در بالا ذکر شد در مبنای ۱۶ به شکل زیر خواهد بود:
#FF0000 // Red
#۰۰FF00  // Green
#۰۰۰۰FF  // Blue
#FFFFFF  // White
#۰۰۰۰۰۰  // Black
در بسیاری مواقع می توانیم این کدها را خلاصه نویسی کنیم. دو کد زیر مربوط به یک رنگ هستند:
#FFCC00
#FC0
نکته: در دستورات سی اس اس می توانیم از کدهای مبنای ۱۰ RGB استفاده کنیم.
background-color: rgb(255,0,0); // Red
background-color: rgb(255,0,0,.5); // Red with 50% alpha
background-color: rgb(100%,0,0); // Red
CMYK:
cmyk
این سیستم از چهار رنگ اصلی Cyan (آبی چاپ)، Magenta (قرمز چاپ)، Yellow و Black تشکیل شده است. بر خلاف سیستم RGB که ماهیت نور دارد، ماهیت این سیستم جوهر است. در حقیقت می توانیم این چهار رنگ را فیزیکی تصور کنیم و با مخلوط کردن آن ها رنگ های جدید را تولید نماییم. بنابراین از این سیستم برای چاپ استفاده می شود.
 
هر کدام از چهار رنگ این سیستم را می توانیم با درصدهای مختلف با هم ترکیب کنیم. بر خلاف سیستم RGB که با ترکیب کامل تمام رنگ های اصلی، رنگ سفید تولید می شود، در این سیستم با ترکیب تمام رنگ ها رنگ مشکی خواهیم داشت (تصور کنید چهار رنگ را داخل یک ظرف ریخته و با هم مخلوط می کنیم)؛ هرچند رنگ مشکی یکی از رنگ های اصلی است و به تنهایی می تواند استفاده شود. (زمان چاپ با توجه به نوع کاغذ، رنگ های مشکی متفاوتی می توانیم داشته باشیم)
 
۱۰۰-۰-۰-۰ // Cyan
۰-۱۰۰-۰-۰ // Magenta
۰-۰-۱۰۰-۰ // Yellow
۰-۰-۰-۱۰۰ // Black
۰-۰-۰-۰ // White
۱۰۰-۱۰۰-۱۰۰-۱۰۰ // Black
۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.